Strečing
Je neooddeliteľnou súčasťou akéhokoľvek Bojového umenia. Nielen preto aby sa zabránilo zraneniam (tu sa vedci v poslednej dobre rozchádzajú v názoroch), ale hlavne preto aby bol človek pružný, mal roztiahnuté šľachy a svaly, a mohol stavať na záležitostiach s tým spojenými. Inými slovami, kto chce vysoko kopať, musí byť roztiahnutý. Kto chce rýchlo kopať, nesmie byť stuhnutý, a kto chce nebodaj zvládať aspoň základ akrobacie, pre toho to platí dvojnásobne.
Byť pružný je človeku vlastné, deti nemajú v mladosti problém dať si nohu k hlave, sadnúť si do špagátu alebo rozštepu, alebo pri hraní sa na zemi presedieť hodinu v drepe. Čím je človek starší, tým menej pružný je, no skúsenosti z ďalekého východu nám ukazujú že to nieje vekom ale životosprávou. Bohužiaľ v dnešnej dobe sa to prejavuje nielen u ľudí ktorý sú dospelý alebo starý, ale aj u ľudí do 15r. ktorý si nedokážu sadnúť do drepu alebo sa dotknúť prstami zeme.
Preto som prichystal pár rád ako sa rozťahovať, nech je vaša motivácia akákoľvek. Tento návod sa bude týkať len statického strečingu, pretože pri dynamickom môže dôjsť k poškodeniu šliach.
-
Pred cvičením sa vždy zahrejte, ci už horúcim kúpeľom alebo pár kolečkami po telocvični. Pokiaľ je zem studená, je dobré si pod seba dať osušku alebo karimatku.
-
Rozťahujte sa pravidelne, každý deň aspoň 5 minút a výsledky sa dostavia rýchlo.
-
Rozťahovanie po tréningu má výhodu rozohriatych a prekrvených svalov, no pokiaľ sa na tréningu idete venovať napríklad vysokým kopom, je dobré aby ste sa pred tým trochu natiahli.
-
Niektorí odborníci odporúčajú “unavovať svaly” a rozťahovať na 3 fázy:
Práca – napätie: Aby sval prestal klásť prirodzenú obranu, je potrebné ho „oklamať“ - unaviť. Ak napríklad chceme uvoľniť a ponaťahovať svaly krku: Ruky sú spojené za hlavou a tlačia hlavu vpred. Súčastne sa snažíme pracovať svalmi krku proti tejto sile, čiže vzad. Vo svaloch tak dôjde k už spomínanému odstráneniu prirodzeného napätia. Pracovná fáza by mala trvať aspoň 20 sekúnd. Dôležité je, aby napätie nekolísalo, ale bolo konštantné po celú dobu. Po 20-30 sekundách nasleduje druhá fáza.
Relaxácia – uvoľnenie: Nasleduje okamžite po skončení napätia a musí byť maximálne. Jej trvanie je asi 3 až 6 sekúnd.
Extenzia – natiahnutie: Hneď po uvoľnení nasleduje natiahnutie svalu. Pozvoľným zatláčaním natiahneme svaly až do maxima. Čas natiahnutia by mal byť rovnaký ako čas práce. Dôležité je vydržať stály ťah aspoň 20 sekúnd. Dlhotrvajúce naťahovanie (napr. 40 sekúnd) už neprináša žiaden efekt. „sportujeme.sk“
V každej polohe sa natiahneme do krajnej polohy (napr v sede s nohymi pred seba, chytíme sa členkov alebo špičiek a pritiahneme sa ku kolenám hruďou/hlavou kam až to ide) a vytrváme tam zo začiatku napríklad 10 sec. Suzukiho strečing je dosť dlhý a cvIkov má veľa, neskôr môžete predlžovať časy strečingu.
-
NEKMITAŤ!
-
Pokial niečo bolí príliš, alebo bolesť po strečingu neustúpi (strečing musí aspoň trochu bolieť), tak zmeňte cvik, alebo sa poraďte s trénerom alebo lekárom.